AnimeDelux

Anime Kalauz (Bevezetés az animék világába)

2015. december 17. - husudosu

anime_kalauz.png

Szeretnék azok számára is kedveskedni, akik eddig laikusak voltak ezen műfajjal kapcsolatban vagy nem is ismerték. Hisz rengeteg olyan eltévedt webhuszár lehet aki véletlenül rátalál az oldalra ismerősein keresztül, vagy csak randomba keresett valamit a Google-n. Szóval az animékkel kapcsolatban szeretnék néhány téveszmét elsöpörni és az érdeklődőknek segítséget nyújtani a kezdéshez! 

Ezt a bejegyzést miért tartom fontosnak? Sokan lehetnek olyanok, akik egy-két TV-s szutyok miatt megítél egy egész szubkultúrát. Ezt saját példámból tudom. Igen, hisz én se néztem mindig animét, sőt még a hideg is kirázott, ha egy-egy tartalmat megláttam valamelyikből. Azért volt mert ment a TV-ben a Dragon Ball c. anime, amit persze akkor még nem tudtam hogy az és az nem a megfelelő érzéseket váltotta ki a stílussal kapcsolatban számomra. Talán hallottátok az első podcastünkben, amikor még annyira se voltam beszédes, mint most.

E csodálatos világban rengeteg műfaj van, hisz az alkotói szabadság a képernyőn jobban megjelenik egy animáció során, mint egy élőszereplős sorozatnál. Ezt a dolgot nem szeretném most kifejteni, hogy miért van.

Az Anime Japánul azt jelenti, hogy rajzfilm, amely lehet kézzel és számítógéppel rajzolt is. Japánon kívül az Anime szó hallatán a legtöbb ember rögtön a felkelő nap országában található rajzfilmekre asszociál. Ezt most lehet helyeselni vagy elutasítani, ez mindenkinek a maga ügyes-bajos dolga. Az egyszerűség kedvéért én most az Anime szót használom, hisz most ha mindig kiírnám, hogy Japán Anime akkor én és ti is megbolondulnátok, olvasáskor.  

Történelmi áttekintés

A legelső Anime megjelenését kb. 1907-1911 között mondják, amely a Katsudō Shashin névre hallgat, amely mindössze 3 másodperces, 2005-ben fedezték fel Kiotóban. A rajzfilm annyit tartalmaz, hogy egy fiú leírja hogy ”活動写真 „ aminek jelentése: „mozgó kép” és megemeli a kalapját. Az Animáció mindössze 50 képkockát tartalmazott, ami nyílván nagy teljesítmény lehetett a korban, azaz másodpercenként ~16.6 képkocka jelent meg. A mai 25-60 képkocka/másodperchez képest elég kevésnek tűnhet, nemde? Mondjuk nem is oly rég 20-30 évvel ezelőtt a Gif képformátum se rendelkezett többel. 

Van egy Sea Warriors (1945) nevezetű alkotás is, ahol már láthatunk ahhoz a rajz stílushoz hasonlót, amit ma is láthatunk a képernyőn. Ahogy láthattátok ez 1945-ben készült, szóval ez a Második világháborúhoz egy propaganda. Gondolom, az akkori eseményeket nem kell ismertetnem.

A legelső színes Anime sorozat a(z) Janguru Taitei azaz Kimba the White Lion címre hallgat. Ez 1950 Novemberében került a képernyőkre. Magyarországon is futott ez a sorozat, Kimba a fehér oroszlán címen.

No, aztán jöttek a híresebbnél híresebb, filmek/sorozatok:

70-es évek: Lupin The Third (1971)Space Battleship Yamato (1975),  Mobile Suit Gundam (1979)

80-as évek: Mobile Suit Zeta Gundam (1985) és egyéb Gundam címek, Laputa: Castle in the Sky (1986), My Neighbor Totoro (1988), Dragon Ball Z (1989)

90-es évek: Neon Genesis Evangelion (1995), The Irresponsible Captain Tylor (1993), Initial D First Stage (1998)

2000-res évek: Chobits (2002), Fullmetal Alchemist (2003), Mosnter (2004), The Melancholy of Haruhi Suzumiya (2006)...

Az Animék nem csak eredeti ötletek alapján készülhetnek, sokan merítenek mangából, light novelből és visual novelből.

Anime részekkel kapcsolatos fogalmak

  • OVA: Azon tartalmak, amelyek valamilyen Spin-off-ot tartalmaznak, tehát történet részéről nem mindig releváns. De vannak olyanok is, amelyek kiegészítik a történetet vagy éppen prológust vagy epilógust tartalmaz. Mostanság ezt jelenti ez a fogalom. Jelent eredeti tartalmat is, amely még nem jutott el a TV cenzúrája alá, az eredeti változatokat Blu-Ray formátumban megvásárolhatják az emberek. Régebben hívták OAV-nak is, de összekeverték az Original Adult Video kifejezéssel.
  • ONA: Azok a sorozatok, amelyek először az interneten jelennek meg, majd utána a tévében kerülnek sugárzásra.
  • Special: Ezeknek általában nincs túl sok értelmük, csak az adott sorozatból kedvenc szereplőket lehet látni, ahogy vicces sztorikat, mesélnek el.
  • Movie: Egyértelmű, animációs filmek.

Anime főbb műfajok

  • Slice Of Life: Ezekben az animékében tért nyer a realizmus, valós problémákat prezentál, amely foglalkoztathat, egy tinit lásd: iskolai problémák, Japán norma szerinti családi problémák és persze a nagyélet problémái is fellelhetőek.
  • Shounen: Főleg 8-18 éves korosztály megcélzó művek. Ezekben általában tini korbéli problémákat lehet a képernyőn látni és masszív akciót. De a korosztály megcélzás nem azt jelenti, hogy nem lehet egy Shounenben dráma, vagy komolyabb közölni való. Shounen anime például (Naruto, Fairy Tail, Mirai Nikki, Bakuman, Accel World)
  • Shoujo: Ugyanaz, mint a Shounen csak ez hölgyeket célozza meg közönségként.
  • Seinen: A Shounen-hez hasonlít, bár ez a kategória már a felnőtt korosztályt célozza meg, azok akik már olyan nyelvi szinten állnak, hogy tudnak Kanjiket olvasni. Ezek az animék szólhatnak politikáról, kapcsolatokról, sportokról stb. Ezekben már előfordulhat durvább tartalom is.
  • Shounen AI: Ebben a műfajban már az erotika jelen van valamely szinten. A férfiak közti homoszexualitás van jelen ezekben a művekben. Nincs szó semmiféle szexről, csak perverz csevejekről, egy-egy csók elcsattanásáról. Főként nőket megcélzó kategória.
  • Shoujo AI: Ugyanaz, mint a Shounen AI csak fordítva.
  • Ecchi: Ez az egészségesnek mondható erotikus tartalom, maximum bugyi villantás, keblek megjelenése várható. Ja és idióta viccek. Főleg férfiak nézik.
  • Hentai: Fiú és lány szereti egymást. (18+)
  • Yuri: Lányok szeretik egymást. (18+)
  • Yaoi: Fiúk szeretik egymást. (18+)
  • Soft Hentai: Ami durvább mint egy Ecchi viszont nem teljeskörú Hentai, konkrét jelenetek csak felületesen vannak benne. Erotika van benne, elég erősen. (18+)

Persze van ugyanúgy Sci-Fi, Dráma, Vígjáték, stb… mint sorozatoknál.

Ezen szavak valamilyen fanatizmusra vagy betegségre utalnak:

  • Otaku: Alapból egy sértő szó. A Japánok azokat az embereket szokták ezzel a szóval illetni, akik az animéknek, zenéknek, mangáknak vagy játékoknak élnek. Persze a buta külföldiek „honosították” ezt a szót és annyit jelent Japánon kívül, hogy anime rajongó vagy. De ha engem valaki Otakunak mer hívni, gyomorszájon rúgom (nem vagyok Weaboo)!
  • Weaboo: Azok a nem Japán személyek, akik annyira fanatikusak a Japán kultúra iránt (de nem tudnak róla túl sokat). Olyan relikviákat vásárolnak nagymértékben, amikről azt sem tudják, hogy mire jók, hogy kell használni. E mellett vásárolnak Anime tartalmakat hatalmas mértékben, ha valaki szidja kedvenc karakterüket, azonnal megfejelik a billentyűt. Nagyon szeretnének menni Japánba, mert azt hiszik, hogy úgy beszélnek a felkelő nap országában, mint egy animében és persze olyan az élet ott. Ezért szeretnének kiköltözni. Utána jön a pofáraesés és a 16 órás műszak. Persze vannak normális rajongók is, akik tisztelik a kultúrát és nem csinálnak hülyét magukból.
  • Hikikomori: Hasonlítanak a NEET-re, viszont ezek a személyek még a házat sem hajlandóak elhagyni. Általában valami trauma után, nem képesek többet emberi társaságban részt venni, vagy azt csak interneten tudják megtenni! Ezen személyek többnyire TV nézéssel, Internetezéssel, olvasással töltik idejüket. Mindent csinálnak, ami a szobában kivitelezhető. Nagyon ritkán járnak ki, éppen csak a boltba eljutás szakítja ki őket a lakásból.

Az anime nézés szabályai ettől nem nagyon érdemes eltérni, hisz illúzióromboló lesz:

  • Kizárólag csak Japán szinkron! Nem akarom minősíteni az egyéb szinkronokat, hisz ezt is már megtettük egyik podcastünkben!
  • A magyar felirat minősége lehet sokszor ocsmány, ótvar ürülék, szóval, ha jól tudsz angolul inkább nézd Angol felirattal. Uraharashop, Anime Hunter, AnimeAddicts, Ricz/Ronin minőségi magyar feliratokat készít, persze még van sok jó!
  • 3 rész esélyt minden anime megérdemel, akkor szoktak általában be indulni a 12/25 részesek. Hosszú rajzfilmet nem javaslom, hogy egy totál kezdő elkezdjen. Bár érdeklődési körtől függ.

Téveszmék

Általános hülyeségek az animével kapcsolatban, amiket tapasztaltam életem és fórumokon való böngészés során. Szóval az Anime:

  • Nem pornó (Hentai),
  • Nem csak Japánból származhat (Marvel, DC comics, Disney),
  • Nem csak fiatal korosztálynak készülnek,
  • Nem csak idióta irreleváns történetek születnek meg.

Karakter jellemmel való kapcsolatos téveszmék:

  • Nem minden férfi főszereplő Songoku,
  • Nem minden női főszereplő Sailor Moon-os karakter,
  • Nem minden karakter perverz,
  • Nem minden karakter akarja a világot elpusztítani,
  • Nem minden karakter azt a EPIC japán nyelvet használja,tudnak ők normálisan is beszélni.

Japánnal kapcsolatban való idiotizmus:

  • A Japán nem „csing-csáng” nyelv, kínaiban vannak hasonló hangzású szótagok, de ez a idiotizmus és a rasszizmusnak jele,
  • Japán != Kína, Korea és egyéb ázsiai országok. Kultúrában elég sok különbség van,

 

Egy kezdőnek mégis milyen animét kellene megnézni?

Mivel mindenki mást szeret, ezért teljesen változó lehet. Szóval lebontom kategóriákra:

Fantasy:

  • Spice And Wolf: Egy kezdőnek tökéletes választás lehet, hisz egy remek ~középkorban játszódó fantasy, dráma anime.
  • Sword Art Online: Az én első tudatosan nézett animémet, nem is hagyhatnám ki a sorból. Aincrad, Alfheim világát tökéletes eltalálták. A zenék fantasztikus, bár mai szemmel nem mondanám a legnagyobb kedvencem.

Sci-Fi:

  • Psycho Pass: Tsunemori Akane ügynök életébe nyerhetünk betekintést, aki egy Cyberpunk világban üldözi a gonoszt. A sorozatban nem szokványos bűnözők vannak.
  • Space Battleship Yamato: Sajnos magyar felirat nincs ehhez az alkotáshoz, szóval csak Angol felirattal elérhető, azt se volt egy fáklyás menet beszerezni. Hasonlít a Star Trek-re sok téren, szóval aki szerette azt, ezt se fogja utálni! Egyébként az Amerikai verziónak a címe Starblazers, de ahogy javasoltam, csak Japán szinkron dukál egy Japán Animéhez!

Steins;Gate: Időutazásról szól. Bocsi, ennél többet nem fogok írni róla.

Dráma:

  • Clannad
  • Kanon
  • Angel Beats: Ezt a drámát, még nem elemeztem, de ez indított el azon az úton, hogy én ezt a műfajt kedveljem a legjobban.
  • Welcome To The NHK

Vígjáték:

  • K-on!
  • Non non biyori
  • Joshiraku: Majdnem ugyanaz, mint a Non non biyori tartalmilag.
  • The irresponsible Captian Tylor: A 90-es évek egyik legjobb vígjátéka. Sci-Fi, űrben játszódik, de nincs túl sok szerepe, hisz csak az őrület számít.

Ezeket az animéket bárki megnézheti, szerintem nem fog csalódni! A rövid ismertetőkért bocsi, de ezek a kedvenc rajzfilmjeim között vannak, szóval hamarosan jelennek meg bejegyzések belőle (már amiből eddig nem volt).

Animét beszerezni ezeken a helyeken lehet:

AnimeAddicts-ról egy rövid regisztráció után lelehet tölteni a részeket és feliratokat hozzá. Sok címnek ott van a felirata.

Feliratkészítő csapatok oldaláról, amelyeket feljebb említettem.

Nyaa.se: Itt nincsenek magyar feliratok, legalábbis nem jellemzőek. De a legtöbb Anime elérhető Angol felirattal. Külön feliratot lehet esetleg bányászni, de nem biztos hogy verzióhoz igazított lesz.

Remélem tudtam segíteni kicsit az elindulásban vagy a megértésben minden új látogató számára. A wiki még erősen hiányos, szóval bármilyen javaslatra nyitott vagyok, ha esetleg valamit kihagytam, vagy netán tévedtem.

SudoSu

Utoljára módosítva: 2017.02.07

A bejegyzés trackback címe:

https://animedeluxe.blog.hu/api/trackback/id/tr808180350

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása